Support Us : companyname@mail.com

EMAIL

info@aracseramik.com

Bizi Arayın

0(532)586 25 39

Biz Sizi Arayalım


Blog

Seramik Kaplama Nedir ?

İngilizcesi Glass Coating yani Cam Kaplama olan fakat sektörde dilimize seramik koruma ya da seramik kaplama olarak giren en son teknoloji boya koruma çeşididir. Bu ürünlerin en temel özelliği koruma sürelerinin eski moda waxlar ile kıyasla çok uzun olmasıdır. Örnek vermek gerekirse katı waxlar aracın boyasını 3 aylık bir sürede korurken seramik koruma ürünleri 2 yıl 5 yıl hatta 7 yıla kadar koruma sağlarlar. Bunun sebebi ise yüzey ile girdikleri reaksiyon sonucunda yüzeye çok sıkı bir şekilde tutunmasıdır.

 

Seramik kaplama en önemli özelliği uygulandığı yüzeyde sağladığı sertlik derecesidir ve bu sertlik derecesi H olarak derecelendirilir. 4H, 7H ve 9H koruma ürünleri mevcuttur ve H değeri arttıkça ürünün sertlik derecesi de paralel olarak artacaktır. H değeri kurşun kalem testlerinin verilerince değerlendirilmektedir.

 

Seramik Korumaların bir başka özelliği de UV koruması olduğu için polisaj sonrasında elde edilen parlaklığı biraz daha ileriye taşıyarak maksimum seviyeye taşır ve bu parlaklığı ürünün belirttiği koruma süresi boyunca muhafaza eder.

 

Seramik kaplama yüksek kimyasal dayanımına sahiptir. Çoğu seramik koruma ürünü pH 2 ile 12 arasındaki değerlere karşı dayanıklıdır. Bu yıkamada kullanılan şampuana karşı çok hassas olmadığını belirtir. Standart wax ile koruma altına alınmış bir araç agresif bir şampuan ile 1-2 yıkama sonrasında özelliğini yitirirken seramik koruma altına alınmış araç sahip olduğu güçlü pH mukavemeti sayesinde bir çok yıkama sonrası özelliğini muhafaza edecektir.

 

Seramik Koruma/Kaplama aracın boyasına zarar verir mi ?

 

Bu ürünlerin boya koruma ürünleri olduğunu düşündüğümüz zaman aslında bu sorunun da cevabını vermiş bulunmaktayız. Seramik koruma ürünleri teknolojinin bize el verdiği maksimum korumayı sağlayan ürünlerdir.

 

Bu korumaların en basit mantığını şu şekilde açıklayabiliriz : Ürün uygulandığı yüzeyde aracın orijinal verniğinden daha sert bir tabaka oluşturduğu için çizik dayanımı oldukça yüksektir fakat ASLA ÇİZİLMEZ değildir.

 

Seramik kaplama ürünleri boyaya zarar vermekten çok fayda sağlarlar. Ülkemizde maalesef ki oto yıkama dükkanlarında kullanılan yoğun kostik içeren şampuanlar zaman içerisinde boya, krom ve plastik aksam, jant gibi akşamlarda matlaşma meydana getirecektir fakat seramik koruma uygulanmış yüzeylerde bu matlaşma meydana gelmesi mümkün değildir.

 

Aynı zamanda bu ürünler 250 derece gibi çok yüksek değerlerdeki sıcaklığa karşı da dayanıklıdır. Bununla beraber UV korumasını da eklediğimiz zaman aracın boyasının güneş yanıklarından korunması anlamı taşımaktadır.

 

Yüksek pH dayanımının aynı zamanda kuş pisliklerine karşı da direnç göstermesi söz konusudur. Kuş pisliği asidik ve fazlasıyla agresif bir yapıda olduğundan boyada yanmalar meydana getirecektir. Kimi durumlarda bu pislik astara kadar inmekte ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Seramik koruma bulunan yüzeylerde bu gibi durumların oluşması pek söz konusu değildir.

 

Ürün, uygulandığı yüzeyde 0.4 ile 2 mikron aralığında bir tabaka oluşturmaktadır. Bunu göz ile görmemiz pek mümkün değil fakat varlığını hissetmemiz kaçınılmazdır.

 

 

 

Seramik kaplama yaptırdıktan sonra boya ölçümü yaptırdığımda sorun çıkar mı ?

 

Seramik kaplama uygulandığı yüzeyde 0.4 ile 2 mikron arasında bir katman oluşturur. Aracınızın bir noktasında yapılan ölçüm ile başka bir noktasında yapılan ölçümün aynı sonucu vermesi mümkün değildir. Fabrikasyon boyalı araçtan örnek vermek gerekirse kaputun sağ tarafı 162 mikron değerde ise sol tarafı 156 mikron seviyelerinde çıkabilir. Yani seramik koruma uygulandıktan sonra yapılan boya işlemlerinde 163 ve 157 mikron gibi değerler çıkacaktır. Bu da seramik koruma uygulanmış araçta yapılan boya ölçümünden sonra herhangi bir problem olması pek mümkün gözükmemektedir.

 

İnternette izlediğim videolarda çakmak testlerinde araç çizilmiyor. Böyle bir durum mümkün mü ?

 

Kesinli